Ekim - Kasım 2012

3. Sayı

Kürt Tarihi’nin üçüncü sayısının büyük kısmı bir Suriye dosyasından oluşuyor. Suriye Kürtleri/Kürdistanı üzerine dört kıymetli yazı ve benzerleriyle kıyaslanamayacak kadar aydınlatıcı bir röportaj yer alıyor bu sayıda.

Vecdi Demir’in Canbuladoğlu hanedanlığı hakkındaki yazısı Kürtlerin Suriye tarihindeki kuvvetli izlerini hatırlatıyor. Mehmet Bayrak’ın önerimiz üzerine yeniden  yayımladığı Kürtdağı Kürtlerinin mutelabatı ise Suriye Kürtlerinin bu kez Milli Mücadele sürecine vurduğu damgayı resmediyor. Mürit Hareketi hakkındaki çalışmasında Sever Işık neredeyse hiç bilinmeyen bir meseleyi gün ışığına çıkarıyor. Işık, Nakşi şeyhi İbrahim Halil Soğukoğlu’nun Suriye Kürtlerini de içine alan biraz esrarengiz hikayesini kurcalıyor. Jordi Tejel’in yakın dönem Suriye Kürt siyaseti üzerine söyledikleri Suriye Kürdistanı’nda bugün ne olup bittiğini anlamaya yardımcı olacak mahiyette. Dosya için bir de Suriye meselesine vakıf bir sosyal bilimciyle, Seda Altuğ’la konuştuk. Altuğ mülakatı, Suriye Kürt siyasetinin hem geçmişine hem bugününe dair etraflı bir analiz sunuyor.
Suriye dosyasının dışında çok kıymetli iki yazı var bu sayıda.

Candan Badem ve Rohat Alakom’un Ferit Polatbekov ‘biyografisi’ çok sayıda mevzuyu ahenk içerisinde bir araya getiriyor. Kürtlüğün Digor’la, Yezidilikle, Ermenistan’la, Rus İşgaliyle, Sovyet Komünizmiyle, Sibirya’yla, edebiyatla hercümerc olduğu kıymetli bir çalışma Polatbekov yazısı.

Sezen Bilir ve Alişan Akpınar’ın arşivden bulup çıkardıkları Osmanlı’da Kürdistan eyaletinin kuruluşunu gösteren belgeyi, önemi itibarıyla bir kez de Kürt Tarihi dergisinde yayımlıyoruz.

Bir de mahcubiyetimiz var: Geçen sayıda kullandığımız görsel malzemenin pek çoğunun Mehmet Bayrak’ın arşivinden alınmış olduğunu belirtmeyi unutmuşuz.

Dördüncü sayıda buluşmak üzere...

MESUT YEĞEN

  • Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?