Hakkımızda

Kürt Tarihi Kürtlere ve Kürdistan’a dair bilgiyi çoğaltmak, derinleştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla yayımlanan popüler bir tarih dergisi. 

Kürt Tarihi Kürt Çalışmaları alanına katkıda bulunmuş bir grup araştırmacı, yazar ve akademisyen tarafından 2012 yılından beri yayımlanıyor. 2012’de iki aylık periyodlarla ve özel bir inisiyatif tarafından yayımlanmaya başlayan dergi bir süredir üç ayda bir ve İsmail Beşikçi Vakfı tarafından yayımlanıyor. Derginin bugüne kadar 45 sayısı yayımlanmış bulunuyor. 
 
Kürt Tarihi, Kürt tarihinin uzak ve yakın dönemlerine, önemli ya da sıradan olaylarına dair, milliyetçi hamasetten olduğu kadar akademik elitizmden de uzak, kısa ve kolay okunur yazılara yer veriyor. Kürt ve Kürdistan tarihinin siyasi boyutuyla sınırlı kalmayan, Kürtlerin ve Kürdistan’ın sosyal ve kültürel tarihini de önemseyen bir yayın çizgisini takip etmeye çalışıyor Kürt Tarihi. Kürtler ve Kürdistan’la uzaktan yakından ilgili her vaka, figür ve süreçle ilgili yazı dergide yer bulabiliyor. Dergide ağırlıkla Türkçe yazılar yayımlanıyor olmakla birlikte giderek artan bir şekilde Kürtçe yazılar da yer buluyor. 

Kürt Tarihi akademik olarak güvenilir evsaf ve içerikteki yazılara ev sahipliği etmekle birlikte tipik bir akademik dergi değil. Zaman zaman hacimli ve tipik akademik yazılara yer veriliyor olmakla beraber, daha çok akademik vasfı yüksek, kısa ve rahat okunur yazılar yayımlanıyor. Görsel zenginliğe önem verildiğinden yazılar çokça fotoğraf ve resim gibi görsel malzeme eşliğinde yayımlanıyor.

Kitapçılardan satın alınarak ya da İsmail Beşikçi Vakfı üzerinden abone olunarak edinilebilen Kürt Tarihi bir süredir e-dergi olarak da yayımlanıyor. Derginin basılı ve dijital kopyalarına erişimle ilgili bilgilere derginin ve İsmail Beşikçi Vakfı’nın internet sayfalarından ulaşılabilir: https://kurttarihidergisi.com, https://www.ismailbesikcivakfi.org  

Kürt Tarihi’nde yayımlanması istenen yazılar için e-posta adresimiz: kurttarihi2017@gmail.com 
 

Dergi indeksi için tıklayınız...

KÜNYE

YAYIN KURULU

Birgül Açıkyıldız, Aziz Adıgüzel, Serhun Al, Ahmet Alış, Ahmet Hamdi Akkaya, Alişan Akpınar, Ahmet Serdar Aktürk, Rohat Alakom, Seda Altuğ, Aziz Aşan, Sabri Ateş, Metin Atmaca, Bilgin Ayata, Delal Aydın, Yavuz Aykan, Dardjene Bajalan, Mehmet Bayrak, Uğur Bahadır Bayraktar, Nazan Bedirhanoğlu, İsmail Beşikci, Naif Bezwan, Bülent Bilmez, Hamit Bozarslan, Serhat Bozkurt, Martin van Bruinessen, Celîlê Celîl, Vahap Coşkun, Süleyman Çevik, Adnan Çelik, Cuma Çiçek, Rahman Dağ, Mustafa Dehqan, Şerif Derince, Vecdi Demir, Namık K. Dinç, Tarık Ziya Ekinci, Dara Elhüseyni, Özlem Galip, Ayhan Geverî, Azat Zana Gündoğan, Nilay Özok-Gündoğan, Veysel Güneş, Sinan Hakan, Murat Issı, Fehim Işık, Sever Işık, Erdem İlter, Joost Jongerden, Ahmet Kardam, Adnan Keği, Bahadin H. Kerborani , Cansu Kılınçarslan, Hans-Lukas Kieser, Janet Klein, Naci Kutlay, Robert Olson, Ergin Öpengin, Kawa Nemir, Hemin Omar, Aysel Kazıcı Özalp, Davut Özalp, Abdurrahim Özmen, Hakan Özoğlu, Hişyar Özsoy, Zozan Pehlivan, Cafer Sarıkaya, Esmail Shams, Kamal Soleimani, Fırat Sözeri, Serap Ruken Şengül, Serdar Şengül, Tuncay Şur, Sami Tan, Jordi Tejel, Zeynep Türkyılmaz, Uğur Ümit Üngör, Abbas Vali, Shahab Vali, Seîd Veroj, Nicole Watts, Kadri Yıldırım, Clemence Scalbert-Yücel, Muhammet Yücel, Welat Zeydanlıoğlu
 

GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Mesut Yeğen


RONİ BASIN YAYIN TANITIM DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ ADINA İMTİYAZ SAHİBİ VE SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Şükran Şahin
 

DERGİ VE KAPAK TASARIMI

Şemal Medya Grafik Tasarım ve Yayıncılık