Nisan - Mays - Haziran 2022

48. Sayı

48. sayıda sadece üç yazıdan oluşsa da bir dosyamız var. Zamanında Kürdistan ve civarında etkili olmuş ancak bugün hem varlıkları hem de izleri kaybolmaya yüz tutmuş üç etno-dinsel grupla ilgili birer yazı yer alıyor bu az yazılı dosyada. Mehmet Şimşek Diyarbakır Keldanileri ve Süryanileri, Engin Korkmaz da Hakkari Nasturileri üzerine yazdı. Mehmet Şimşek’in Diyarbakır Keldanileri yazısı hem Keldaniliğin ortaya çıkışına hem de Keldaniliğin Diyarbakır ve havalisindeki neredeyse bin senelik tarihine dair kapsamlı bir akademik çalışma niteliğinde. Engin Korkmaz’ın Hakkari Nasturileri yazısı da benzer nitelikte bir akademik çalışma. Korkmaz da hem Nasturiliğin dinsel kökenlerine eğiliyor hem de Nasturilerin Hakkari civarına yerleşmelerini ve burada yüzyılları bulan tarihlerini konu ediniyor. Mehmet Şimşek’in ikinci yazısı ise Süryanilerle ilgili. Şimşek Diyarbakır’da Ermenilerden sonraki ikinci büyük Hrıstiyan cemaati oluşturan Süryanilerin matbaayla tanışmalarını ve yayımladıkları Kevkeb Medınho ve Şifuro gazetelerini ele alıyor.

48. sayıda az bilinen Qomita Kurdan’la ilgili de önemli bir yazı var. Kürt Çalışmalarının önemli isimlerinden M. Malmîsanij’ın Qomita Kurdan yazısı yakın dönem Kürt hareketinin ve bu hareketin önemli uzuvlarından olmuş Bedirhan ailesinin 20. yüzyıl başındaki siyasi vizyonlarının kapsamıyla ilgili tartışmaya önemli bir katkı sunuyor. Vahap Coşkun’un 2007 yılında BGST yayınlarınca yayımlanan Emir Bedirhan kitabıyla ilgili yazısı da aynı minvalde düşünülebilir. Bir dönem Jön Türklerle çalışmış, Kürdistan Azm-i Kavi Derneği mensubu Ahmed Râmiz tarafından kaleme alınan bu çalışma Bedirhanlar ve Kürt milliyetçiliği üzerine yapılmış ilk çalışmalardan biri olması hasebiyle özel bir öneme sahip.

Biri Sovyet Kürtleri’nin dans ve müzik grupları diğeri de Dengbêj Reşîdê Baso üzerine iki de Kürtçe yazı yer alıyor bu sayıda. Rohat Alakom’un “Cimaet distrê û govendê digerîne (Komên kilam û reqasê li Sovyetê)” başlıklı yazısı Sovyetler Birliği döneminde Ermenistan ve diğer Kafkas Kürtleri’nin dans ve müzik grupları ile bu grupların katıldığı festival ve etkinliklerde gösterdiği başarılar üzerine. Alakom dans ve müzik grupları hakkında Rêya Teze gazetesi sayfalarında yer alan haberlerin izini sürerek çok kıymetli bilgileri bizlerle paylaşıyor. Nihat Gültekin’in yazısı ise aile kökleri Kars’a uzanan ancak 1926’da Sovyetler Birliği Ermenistanı’nda dünyaya gelen ve meşhur Erivan Radyosu dengbêjlerinden dengbêj Rêşîdê Baso’nun hayatı hakkında.

49. sayıda buluşmak üzere...

  • Bu içeriği paylaşmak ister misiniz?